Projekt zdraví

Web věnující se vašemu zdraví

Ostatní

Co je BMI kalkulačka a keto dieta

Sedavý způsob života, nedostatek aktivního pohybu a nesprávné stravovací návyky, to vše jsou hlavní příčiny nadváhy. Než začnete s nějakou dietou, je dobré se poradit se svým lékařem a také si zjistit svou aktuální hmotnost. Pomůže vám v tom BMI kalkulačka, díky které zjistíte jak na tom jste se svou váhou v poměru k výšce. BMI (Body Mass Index) je hodně používaný vzorec, který je však pouze orientačním bodem.

Jak BMI kalkulačka funguje?

Pomocí jednoduchých vzorců si vypočtete konkrétní index, který je ukazatelem toho, jak na tom jste z hlediska své váhy k výšce. K tomuto výpočtu potřebujete znát pouze svou aktuální tělesnou váhu a výšku. Ostatní už za vás provede BMI kalkulačka, díky níž získáte během několika vteřin to, co potřebujete. Tímto výsledkem je hodnota, která vám napoví, ve které BMI váhové kategorii se nacházíte, resp. zda je vaše hmotnost v limitu, nebo máte nadváhu. Zároveň se také dozvíte ideální váhu podle tzv. Robinsonova vzorce. Právě s výslednou hodnotou BMI úzce souvisí i vaše zdraví. Čím vyšší je index BMI, tím více se zvyšuje riziko vzniku chorob souvisejících s nadváhou a obezitou celkově. Pokud vám BMI kalkulačka ukáže vysoký index BMI, berte to jako upozornění, že byste měli změnit své stravovací návyky.

Jak hubnout

Jednou z cest k optimální hmotnosti jsou keto diety, neboli proteinové diety. Tyto diety jsou známé také pod pojmy ketogenní, bílkovinové či bílkovinné diety. Jejich princip spočívá v navýšení příjmu proteinů, čili bílkovin. Při jejich dodržování se současně snižuje příjem sacharidů. V důsledku toho se nastartuje metabolický proces zvaný ketóza, při kterém tělo čerpá energii téměř výhradně ze své vlastní tukové zásoby. Spalují se tuky, ale svalová hmota zůstává díky zvýšenému množství bílkovin ve stravě. Efekt keto diety tedy spočívá v tom, že hubnete díky spalování tuků ve vašem těle, přičemž se ale zároveň chrání svaly. To vše se děje vlastně samo, aniž byste museli vynaložit větší fyzickou námahu.