Projekt zdraví

Web věnující se vašemu zdraví

Nemoci Zajímavosti Zdravé tipy

Hygienické návyky, které možná děláte špatně a nevíte o tom

Již od útlého věku vás jistě rodiče učili, že si máte mýt ruce, čistit zuby, brát si čisté oblečení a sprchovat se. Nicméně, jak čas běží, vědci toho stále více zjišťují o bakteriích a pravidla, která platila před padesáti lety, již dnes nemusí platit. Podívejte se na několik hygienických chyb, které možná děláte a nevíte o tom.

Používání antibakteriálních mýdel

V průběhu let se některému marketingovému géniovi podařilo přesvědčit západní svět o nezbytnosti antibakteriálních mýdel, protože obyčejné mýdlo a voda nezničí zárodky bakterií. To však není pravda. Antibakteriální mýdla nejsou jen nepotřebná, ale ve skutečnosti způsobují více škody než užitku. Antibakteriální sloučenina v mýdlech, triclosan, skutečně zabíjí bakterie, ale také zabíjí lidské buňky. Triclosan přeruší přirozenou produkci hormonů ve vašem těle a vede k nárůstu bakterií rezistenčních na antibiotika.

Antiperspirant

Mnoho lidí si nedovede představit, že by opustilo dům bez použití svého antiperspirantu, ovšem je to jedna z nejhorších věcí, jakou můžete udělat. Antiperspirant funguje prostřednictvím složky nazývané chlorhydrát hliníku. Tento typ hliníku se vstřebává přímo do krevního řečiště skrz kůži a pak se shromažďuje v mozku, což zvyšuje vaše šance na rozvoj demence a Alzheimerovy choroby.

Nadměrné koupání

Rodiče vás nejspíš učili, že se máte sprchovat každý den, někteří dokonce dvakrát za den. Samozřejmě, že sprchováním dojde k odstranění nečistot, bakterií, potu a špinavých věcí z těla. Ale to, co rodiče nevěděli, je to, že nadměrné koupání vede k podráždění a infekci kůže. Příliš časté sprchování může vést k suché, popraskané kůži, což zvyšuje pravděpodobnost, že se bakterie dostanou do těla a způsobí infekci.

Používání veřejných ovladačů

Arizonská univerzita provedla studii, která opět potvrdila, že nejvíce škodlivých bakterií v domácnosti naleznete na dálkovém ovladači. Ovšem úplný top v rekordním počtu bakterií, jsou nemocniční dálkové ovladače, které jsou ve společenských místnostech. Raději ho vyčistěte, než se ho dotknete.