Projekt zdraví

Web věnující se vašemu zdraví

Ostatní

Jak připravit dítě na první návštěvu u zubaře

Pamatujete, jak jste se vždy před návštěvou zubaře modlili, abyste neměli žádný kaz? A raději jste k zubaři nešli několik let, než abyste podstoupili riziko vrtání? Nenechte vaše dítě, aby takovýmto způsobem zanedbávalo preventivní prohlídky. Připravte ho na první návštěvu zubaře a učte ho, že se jedná o běžnou součást života.

Návštěva, která nebolí

I když byla dříve návštěva zubaře často spojována s bolestí, tedy s vrtáním či trháním zubu, dnes se díky pravidelné péči o zuby tolik bát nemusíme. Dnes navíc zubař vždy před trháním zubu a často také před vrtáním, aplikuje lokální anestetikum, které vás ochrání před bolestí. Návštěvy se tak už nemusíte bát ani vy, ani vaše děti. Důležité je jít dítěti příkladem a o zubaři mluvit jen kladně. Pokud chodíte pravidelně k zubaři vy, pro vaše dítě to bude docela normální, že bude navštěvovat zubaře také.

Neděste dítě

Snažte se dítě na prvotní návštěvu zubaře připravit. Určitě dítě před návštěvou zubaře neděste a nedělejte si z něj legraci. Snažte se mu vysvětlit, že se jedná o něco běžného, o normální součást péče o zdraví. I díky panu zubaři budou totiž zuby zdravé. Popište dítěti také to, jak bude prohlídka probíhat. Zubař si připraví nástroje, jednorázové rukavice, prohlédne dítěti všechny zoubky a bude následovat vypláchnutí úst. Dítě připravte také na to, že ho bude čekat rentgen. Zubař si také často připraví skloinomerní cement.

Nezapomeňte na „odměnu“

Po návštěvě zubaře můžete dítěti dopřát malou odměnu, samozřejmě ne v podobě sladkostí. Kupte mu například nový kvalitní kartáček s barevnými částmi, vezměte dítě do kina nebo ho odměňte velkým objetím. Každopádně dejte dítěti najevo, že si vedlo dobře a rovnou mu oznamte, že ho v následujícím roce bude čekat takováto návštěva další. Vždyť návštěva zubaře je nejvíce přínosná právě pro a něj a pro jeho zdraví.