Projekt zdraví

Web věnující se vašemu zdraví

Ostatní

Jaké účinky zeleného čaje matcha ocení především sportovci?

O tom, že zelený čaj působí blahodárně na lidský organismus, asi není potřeba nikoho dlouze přesvědčovat. Silný antioxidant, který podpoří zdraví a imunitu, se stal běžnou součástí našeho pitného režimu. V čem je ale matcha jiný a proč by z něho měli profitovat především sportovci?

Optimalizace hmotnosti na prvním místě

Zelený čaj je známý jako prostředek pro redukci hmotnosti. Tento efekt byl prokázán i bez dalšího tělesného cvičení. Jestliže ale tělesný pohyb do svého denního režimu zahrnete, můžete se těšit na ještě vyšší účinky. V kombinaci se cvičením totiž katechininy ze zeleného čaje zajistí ještě větší úbytek hmotnosti. Máte-li potíže s trávením a chcete-li nakopnout metabolismus, můžete si do zeleného čaje čas od času přidat také mátu, kterou si jako bylinku sami doma vypěstujete.

Tělo vydrží více

Bylo prokázáno, že pravidelná konzumace zeleného čaje matcha zvyšuje vytrvalost a má pozitivní účinky na aerobní kapacitu. A to nejen u sportovců, ale i u osob se sedavým zaměstnáním. Současně s tím čaj matcha podporuje imunitní systém a působí protizánětlivě. To znamená, že tělu pomůže v boji proti infekcím, virům a bakteriím. Užívání zeleného čaje bývá dokonce spojováno s eliminací zápachu z úst, protože zelený čaj působí proti rozmnožování bakterie způsobující tvorbu povlaků, výskyt zubního kazu a záněty právě spojené se zápachem.

Recept na dlouhověkost

Ne nadarmo se nejvyššího věku na zeměkouli dožívají právě Japonci, u kterých tradice pití zeleného čaje přetrvává po staletí. U zeleného čaje matcha byly prokázány preventivní účinky na vznik srdečně-cévních chorob, ale i mrtvice, a to jak u žen, tak i u mužů. Díky tomu se pravidelní konzumenti zeleného čaje mohou dožít vyššího věku, než ti, kteří čaj nepijí. Podobné účinky jako čaj matcha má v tomto ohledu také jihoamerická guarana, kterou používali staří indiáni na dlouhých cestách za potravou jako prostředek pro zvýšení energie a vitality.

Získejte sloní paměť

Konzumace zeleného čaje podporuje činnost mozku a má pozitivní účinky na paměť. Díky tomu může pomoci při učení, aniž by hrozily vedlejší účinky jako v případě kofeinu. Většina konzumentů zeleného čaje si také nemůže vynachválit jeho stimulační účinky, díky kterým se vydrží déle soustředit a přemýšlet.