Projekt zdraví

Web věnující se vašemu zdraví

Ostatní

Kde bolí žlučník a jak jej při jeho funkci podpořit?

Bolavý žlučník se obvykle projevuje pozvolna mírnějšími příznaky, které většina z nás většinou ignoruje. Palčivou bolest vystřelující z pravého podžebří ale již obvykle ignorovat nedokážeme.

K čemu je v těle žlučník?

Žlučník je jakousi zásobárnou žluči, která se tvoří v játrech. Ta poté napomáhá k trávení potravy v tenkém střevě. O tom, že je váš žluční nemocný, nemusíte dlouho vůbec vědět. Většina onemocnění žlučníku probíhá bez příznaků anebo jen s minimální tělesnou odezvou. Jasně o sobě ale dá vědět žlučník v době, kdy se objeví bolest vystřelující z pravého žebra až do zad anebo k pravé lopatce. Výjimkou není ani bolest zasahující až do oblasti žaludku. O tom, že máte něco v nepořádku s trávením a žlučníkem, výmluvně hovoří i nažloutlé oční bělmo a samozřejmě časté škytání, pálení žáhy, říhání či dokonce zvracení. Potíže se žlučníkem obvykle doprovázejí také bolesti břicha, pocit plnosti anebo nechutenství.

Ženy, pozor

Potíže s trávením a především se žlučníkem postihují nejvíce ženy ve středním věku. Tyto choroby se však nevyhýbají ani mužům. Často se řeší operativně odstraněním žlučových kamenů anebo dokonce žlučníku jako takového. Poté je na místě žlučníková dieta, která pomůže stabilizovat vnitřní prostředí organismu. Součástí diety by mělo být také dodržování pravidelného pitného režimu, jehož součástí se kromě vody mohou stát i bylinkové čaje. Ty blahodárně působí nejen na trávení, ale na celý organismus. Rozhodně se nemusíte vyhýbat ani doplňkům stravy s povzbuzujícími účinky. V tomto ohledu je velmi vhodná konzumace kapslí naplněným práškem z kotvičníku, který vám nejen dodá energii, ale také zvýší libido. V tomto ohledu funguje výborně také prášek připravený z ženšenu, který si oblíbili zejména sportovci.

Chronické versus akutní bolesti žlučníku

Akutní bolesti žlučníku obvykle prozrazují žlučníkovou koliku. Tu je v první fázi vhodné řešit pomocí analgetik a samozřejmě omezit přísun veškeré potravy. Doporučuje se pouze popíjet hořký čaj. Později je možné zařadit do jídelníčku suché rohlíky, případně dětské piškoty. Postupovat je ale potřeba velmi opatrně. Pokud budete některou nevhodnou potravinu konzumovat příliš brzy, může se stát, že se akutní bolest opět vrátí.