Projekt zdraví

Web věnující se vašemu zdraví

Ostatní

Novoroční restart s rozumem. Jak vydržet u svých předsevzetí?

Přelom roku je obdobím bilancování a přímo svádí k nastartování životních změn. Spousta lidí si v povznesené náladě po silvestrovských oslavách sepisuje seznam novoročních předsevzetí. V rámci restartu těla i mysli se chtějí zbavit zlozvyků a začít o sebe více pečovat. Při přemýšlení o tom, jakou část svého života necháte v minulosti a jakou si s sebou vezmete do roku 2023, je důležité si klást úkoly realistické, aby vás jejich plnění bavilo déle než měsíc.

Hubněte udržitelně

Mezi nejčastější novoroční předsevzetí patří touha po vánočním mlsání shodit pár kilo. Posilovny a prodejny se zdravou výživou každoročně v lednu praskají ve švech, ale v únoru se opět vyprázdní. Příčinou bývá často skutečnost, že lidé si dávají nesplnitelné cíle. Není možné začít cvičit denně, pokud vám dělá problém vyjít schody, stejně jako není rozumný nápad si odepřít všechno, co máte rádi a přežívat jen na salátu, dokud se během “cheat day” nepřejíte čokoládou a pizzou.

Naopak dlouhodobě může člověku vydržet zdravý životní styl. To znamená jíst vyváženě, kvalitně a všechno – jen v rozumném množství. Kupříkladu kostička hořké čokolády na ranní kaši nikoho nezabije a je to rozhodně lepší než večer spořádat celou tabulku.

U sportu je pak třeba zvolit takové tempo, které vás baví. Každý, kdo chce být zdravý a zpevnit postavu, nemusí nutně posilovat a běhat, pokud ho víc naplňuje třeba plavání nebo cyklistika.

Zbavte se závislostí

Dalším populárním novoročním předsevzetím bývá překonávání závislostí, například té na nikotinu. Přestat se zapalováním ze dne na den však není vůbec snadné, a tak lidé při odvykání sahají po nikotinových žvýkačkách, náplastech, nebo elektronických alternativách. Dobrou volbou se může stát zařízení na zahřívání tabáku typu PULZE. Jeho výhody oproti běžným krabičkovým výrobkům jsou následující:

  • Nedochází k hoření, takže nevzniká dehet a oxid uhelnatý.

  • Zahřívaný tabák není cítit z oblečení a vlasů.

  • Elektronické alternativy je často povoleno užívat i ve vnitřních prostorech.

  • Nemusíte řešit, kam odhodit nedopalek.

  • Aerosol neobtěžuje okolí tak jako zapáchající dým.

PULZE představuje až o 95 procent menší zdravotní riziko než klasické produkty. Chce-li člověk ulehčit svým plicím, bude pro něj toto zařízení skvělou volbou. Posléze možná přijde na to, že chce s nikotinem skoncovat nadobro – v tom případě mu elektronická alternativa může pomoci překonat počáteční fázi odvykání.

Věnujte se sobě

Vedle těla bychom měli při tvorbě novoročních předsevzetí myslet i na duši a po vánočním stresu dopřát restart také jí. Kromě toho, že si zasloužíte alespoň krátké volno, si udělejte z péče o sebe zvyk. Někomu k uklidnění stačí posezení s knihou, nebo naopak rány do boxovacího pytle, jiný si nejlépe odpočine v přírodě. Za zkoušku stojí i lekce jógy nebo jednoduché meditace, které po náročném dni utiší myšlenky.

Vyzkoušet můžete i mobilní aplikace podporující duševní zdraví nebo wellness pobyt. Určitě to bude lepší než zatěžovat své tělo alkoholem a tabákovými výrobky – pokud si však nemůžete pomoct, je vždy lepší zvolit šetrnější variantu v podobě zahřívaného tabáku.

Autor: Maeve Gray