Projekt zdraví

Web věnující se vašemu zdraví

Ostatní

Pro tvorbu a regeneraci svalové hmoty je důležitý příjem proteinů

Sport hraje důležitou roli v životě mnoha lidí, s čímž úzce souvisí nutnost zajistit lidskému tělu dostatečné množství bílkovin. Během fyzické zátěže totiž dochází k rychlejšímu odbourávání bílkovin. V posledních letech tak zažívá fitness výživa obsahující proteiny nebývalý zájem mnoha sportovců. Sportovní doplňky stravy se totiž dokáží dobře postarat o rychlý a kvalitní přísun proteinů.

Význam bílkovin

Proteiny neboli bílkoviny se skládají z aminokyselin a v lidském těle se podílí na celé řadě funkcí. Proteiny jsou součástí svalů, enzymů, hormonů a dalších buněk lidského těla. Důležité jsou zejména pro tvorbu a regeneraci svalové hmoty. Podstatnou roli mají také v zajištění zdravých kostí a šlach. Nezbytné jsou i pro správné fungování imunitního systému. Je třeba dodat, že dostatečný příjem bílkovin je důležitý i v rámci hubnutí, tak aby byla ochráněna svalová hmota.

Množství příjmu bílkovin se liší dle fyzické náročnosti sportu. Obecně lze říci, že siloví sportovci by měli mít zajištěn vyšší příjem bílkovin než sportovci vytrvalostní.

Jak tělu dodat potřebné množství bílkovin?

Pestrý jídelníček je důležitý v životě každého člověka. Zdroje bílkovin lze rozlišit na živočišné a rostlinné. Mezi významné zdroje patří vejce, mléko, luštěniny,… Při sportování je však příjem bílkovin i z pestré stravy mnohdy nedostačující, proto je třeba bílkoviny tělu dodávat v rámci fitness výživy bohaté na proteiny.

V současné době existuje celé spektrum produktů, kterými můžete dodat potřebné množství bílkovin. Mezi jedny z nejoblíbenějších se řadí zejména syrovátkové proteiny neboli Whey proteiny. Oblibě se také těší proteinové nápoje a tyčinky, které disponují celou řadou příchutí. Složité nebude ani najít veganský protein.

Nakonec pro růst a regeneraci svalové hmoty můžete použít také BCAA nápoj, který poskytne tělu důležité esenciální aminokyseliny.