Projekt zdraví

Web věnující se vašemu zdraví

Ostatní

Svědění nebo zánět: Dezinfekce může dlaně nepěkně podráždit

Nadměrné užívání dezinfekčního roztoku může být pro vaše dlaně nebezpečné. Pokud se chcete vyhnout problémům v podobě zánětu nebo svědění, máme pro vás několik tipů.

Kdo se to nenaučil v dětství, ten si doplnil vzdělání během posledních dvou letech. Řeč je o mytí rukou, které se především začátkem roku 2020 stalo velice probíraným tématem. To ale platí i v dnešní době.

Ruce ji moc rádi nemají

Kamkoliv jdete, prakticky se tomu nevyhnete. V nákupních centrech vidíte stojany a v nich hygienický gel na ruce. Jdete na prohlídku k doktorovi a tam je zase dezinfekce. A pokud patříte mezi ten typ lidí, kteří dávkou dezinfekce nepohrdnou, máme pro vás jedno varování. Její zvýšené užívání totiž přináší i celou řadu nežádoucích vedlejších účinků.

Mezi ty nejčastější patří dermatitida – tedy zánět kůže. Ten se na první pohled projevuje poměrně nevinně, postupně ovšem může přerůst v něco opravdu nepříjemného. Pozor si tedy dávejte především na to, jestli jsou vaše ruce suché. Chování kůže taktéž patří mezí důležitá kritéria. Odlupující se kůže doprovázená svěděním nebo prasklinami v pokožce patří mezi varovné signály, které byste rozhodně neměli podceňovat.

Jak to řešit?

Pokud si čas od času stříknete na ruce dezinfekci, abyste zabránili zbytečným onemocněním, z takových problémů nemusíte mít strach. Při nadměrném užívání byste ale měli být na pozoru. Dezinfekce je totiž poměrně agresivní látka, která naprosto naruší mikroflóru vaší pokožky včetně přirozených olejů. Při dlouhodobém a nešetrném používání tedy může dojít k už výše zmiňovaným problémům. Jak se jim ale vyhnout?

Nejjednodušší prevencí je výběr šetrných čistících přípravků. Časté dezinfikování rukou můžete nahradit například za Lavon tekuté mýdlo nebo hygienický gel na ruce. Ten je možné aplikovat prakticky kdykoliv a ochránit se tak nejen před sezónními onemocněními, ale i proti celé řadě agresivnějších virů. Tyto produkty pak můžete výhodně nakoupit na eshopu Prostredkycistici.cz, kde získáte dodatečnou slevu už za pouhou registraci.