Projekt zdraví

Web věnující se vašemu zdraví

Ostatní

Znáte všechna zdravotní rizika způsobené nedostatkem spánku?

Účinky deprivace spánku mohou mít vážné následky na vaše zdraví. Nedostatek spánku může způsobit zvýšení tělesné hmotnosti, vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění a výkyvy nálad. Průměrný dospělý člověk by měl běžně spát 7 – 8 hodin denně. Problémy s usínáním, časté probuzení během noci nebo některé léky mohou bránit v osmihodinovém nepřetržitém spánku. Způsobí nejen únavu, ale také podrážděnost a zvýšené riziko k mnoha onemocněním.

Co je spánková deprivace?

Někteří odborníci přirovnávají nedostatek spánku k pití alkoholu, kdy neurony v mozku také ztrácí schopnost řádně fungovat. Při kratším, třeba jen 6 hodinovém spánku, se značně zvyšuje riziko onemocnění srdce, cukrovky nebo mrtvice. Spánek je základní potřebou těla a účinky spánkové deprivace mohou být stejně závažné, jako nejíst nebo dýchat. Nedostatečný spánek ovlivňuje vaše fyzické a duševní zdraví.

Špatný životní styl, některé léky, sledování tv z postele či koukání do mobilu v posteli jsou jen některé z mnoha příčin špatného spánku.

Nedostatek spánku způsobuje nárůst hmotnosti

Jedním z důvodů, proč chronický nedostatek spánku způsobuje nadváhu, je to, že ovlivňuje vaše hormony. Studie uvádějí, že hladina hormonu hladu ghrelin se zvyšuje, když nemáte dostatek spánku. Nedostatek spánku zároveň snižuje leptin – hormon, díky kterému se cítíte plný. Tato hormonální nerovnováha může vést k přejídání a obezitě.

Dlouhodobá spánková deprivace může vést k rakovině

Journal of Cancer uvádí, že chronický nedostatek spánku je spojen s výskytem rakoviny. Například nespavost nebo spánková apnoe mohou zvýšit riziko rakoviny prsu, rakoviny úst nebo rakoviny prostaty. Pravidelný noční spánek posiluje imunitní systém a pomáhá tělu bojovat s nemocí.

Nedostatek spánku způsobuje chronické záněty

Vzhledem k tomu, že nedostatek spánku nedá vašemu tělu čas na nápravu a dobití, vyčerpání může způsobit chronický zánět. Zánět v krátkodobém horizontu je nezbytný jako pomoc vašemu tělu v boji proti nemoci. Dlouhodobý zánět vás však může vystavit riziku vzniku chronických onemocnění, jako je rakovina, diabetes a srdeční onemocnění.