Projekt zdraví

Web věnující se vašemu zdraví

Ostatní

Ovládněte své zdraví – staňte se biohackerem

Kdo by nechtěl žít do sta let za plné síly a s perfektně funkčním organismem? Pokud se však o své zdraví nebudete dobře starat, tohoto cíle nikdy nedosáhnete. Existuje přímo i hnutí lidí, kteří se cíleně zaměřují na hledání triků pro zlepšení celkového stavu těla, říká se jim biohackeři. I když by někdy stačilo, abychom stres nebo celkové napětí vyhnali v privátním wellness nebo při masáži, osvojení takového biohackingu nemusí být vůbec na škodu.

Co je to biohacking

Biohacking je termín, který se používá pro popis různých technik a metod, které lidé používají k ovládnutí svého těla a mysli. Cílem je zlepšit své fyzické a mentální schopnosti, zvýšit svou odolnost vůči stresu a zlepšit své zdraví obecně, právě aby dlouhověkost nebyla sci-fi termínem.

Existuje mnoho technik, které pod biohacking spadají. Důležitá je individualita. V každém dílčím odvětví je proto nutné najít si to, co nám vyhovuje nejvíce a bude pro nás mít tak největší benefity. Biohackeři se zaměřují zejména na optimalizaci stravy, cvičení a spánku. Pojďme si ty nejčastější metody blíže představit.

Zpátky ke kořenům

V teorii všichni víme, jak se správně stravovat, praxe však trochu pokulhává. Zaměřte se na její složení, konzumujte hodně ovoce a zeleniny, pijte hodně tekutin, zejména vody. Neméně důležité je však rozložení stravy v čase. Je vhodné nechat žaludek odpočinout a mezi jídly nic nekonzumovat. Další úrovní jsou pak různé fáze půstů, ať už toho přerušovaného, kdy nejíte pouze určitou část dne, nebo i delší pravidelnější období, kdy omezíte konzumaci.

Pravidelné cvičení je jednou z nejdůležitějších metod biohackingu, protože má mnoho prospěšných účinků na tělo a mysl. Mezi tyto účinky patří například zlepšení kardiovaskulárního zdraví, zvýšení svalové hmoty a zlepšení nálady. Vypozorujte na sobě, ve kterou denní dobu se vám cvičí nejlépe a také jaké druhy cvičení vás nejvíce baví, nejrychleji po nich regenerujete apod.