Projekt zdraví

Web věnující se vašemu zdraví

Ostatní

Kandidóza

Kandidóza je plísňová infekce, kterou vyvolává kvasinka (houba) Candida albicans, která se nachází v našem těle. Za normálních podmínek je neškodná, pokud ovšem dojde k jejímu přemnožení následkem nerovnováhy vnitřní flóry organismu způsobené nesprávným stravováním, cukrovkou či léčbou širokospektrálními antibiotiky, nastává problém.

Do rizikové skupiny patří především ti, kdo mají sníženou imunitu, trpí jakoukoli formou alergií nebo u nich právě probíhá nějaký druh virového onemocnění. Pokud se u těchto osob přemnoží kvasinky, může se u nich objevit zvýšená citlivost na pyl, některé druhy potravin, výrobky obsahující tabák nebo parfémy.

Na přemnožení kvasinek mají vliv i další faktory, mezi něž patří užívání antikoncepce, opakované stresové situace, nevhodné stravovací návyky, větší konzumace cukru a sladkých potravin či konzumace alkoholu a drog.

Výskyt kandidózy

Vzhledem k tomu, že kvasinky se vyskytují v celém těle, může toto onemocnění probíhat na více místech a dokonce naráz. Pokud se nemoc objeví, je velmi obtížné se jí zbavit. Může se objevit na jakémkoli místě našeho těla s celou řadou různých příznaků, mezi něž patří bolest hlavy, alergie, chronické záněty, deprese, náladovost nebo únava.

Pokud se objeví na kůži, je to formou červených svědivých flíčků, které se tvoří především v kožních záhybech – podpaží, koutky úst, oblast třísel.

U žen je velmi častá kvasinková infekce, která napadá genitouriální ústrojí a to ve formě zánětů močového měchýře, pochvy nebo dělohy. U mužů se vyskytuje na konci penisu a způsobuje zánět močové trubice. Mezi projevy těchto obtíží patří zarudnutí pohlavních orgánů, pálení během močení, výtoky a svědění.

Čemu se vyhnout

Candida nemá ráda rovnováhu organismu. Pokud je v organismu prostředí kyselé, Candida se v něm šíří velmi rychle a dokonce i do těch nejvzdálenějších míst. Je-li prostředí alkalické, candida se příliš nepohybuje a na místech, kde se usazuje, vytváří dobré podmínky pro tvorbu cyst a nádorů.

Nevhodná je konzumace potravin, které v těle vytvářejí kyseliny. Jsou to především bílé pečivo, moučníky, cukr, káva, uzeniny, vývary z masa, víno, potraviny obsahující barviva a konzervanty, ale i potravin, které alkalizují tělo – brambory, mléčné produkty nebo oříšky.

Velkým pomocníkem proti kandidóze je česnek, který má účinky protihoubové a antibiotické.