Sauna může pro mnohé představovat dokonalý odpočinek a relaxaci, pro jiné zase místo, kde si můžeme utříbit své myšlenky nebo utužit své zdraví. O sauně byla zmínka již ve starém Římě. K dnešnímu dni existuje několik nejoblíbenějších typů, které se liší ve struktuře a místě původu. Můžeme se podrobněji podívat na jejich design, vlastnosti a výhody. Tyto typy koupelí mají mnoho společného. Hlavním místem v každé z nich je totiž parní lázeň, vzhled a vybavení určují právě různé typy saun.
Finská sauna
Finská sauna je nejběžnějším typem sauny a také je velmi oblíbená.Tradičně je finská sauna postavena ze dřeva, pokud taková možnost neexistuje, je nutné provést vnitřní úpravu přírodními materiály. Drsné finské klima učinilo saunu populární mezi různými segmenty populace.
Koncem 20. století se sauny stávaly stále více podobnými našim moderním saunám. Finská sauna je horká suchá lázeň, která se provádí podle určitých pravidel v kombinaci s chladicími opatřeními. Sauna je vyhřátá na 80 až 110 stupňů C, ale vlhkost vzduchu je jen kolem 25%.
Pozitivum finské sauny
Díky této páře má sauna příznivý vliv na lidské tělo. Z hlediska medicíny má sauna řadu pozitivních funkcí: dokonale čistí tělo toxinů, dobře obnovuje svalovou práci, a proto je doporučeno navštěvovat saunu po sportu. Co se týká naší pokožky tak zde můžeme konstatovat, že sauna dokonale čistí naše tělo nejen od škodlivých látek, ale naše mysl a i duše bude pozitivně naladěna., sauna také pomáhá zmírnit stres a prokrvuje náš mozek i cévy. Pokud budeme saunu navštěvovat pravidelně, zvýší se naše obranyschopnost a tělo bude daleko odolnější. Před návštěvou sauny by bylo lepší poradit se se svým lékařem, aby byly zohledněny všechny znaky našeho těla. Pokud bychom něco podcenili, mohlo by stát, že by nám sauna spíše ublížila než pomohla.
Jak takovou saunu zrealizovat?
Každá stavba má se musí promyslet a u sauny to platí rovněž. Nespornou výhodou je, že dřevěné desky sauny mohou být opláštěny sádrokartonem. To umožní, aby exteriér byl dokončen v souladu s celkovým designem samotné sauny. Pro vnější opláštění se používá obložení z tvrdého dřeva nebo jehličnatého dřeva. Měkké dřevo musí být opracováno a nesmí obsahovat pryskyřici. Je nutné kontrolovat těsnost celé konstrukce a rovněž se musí dbát na dobrou izolaci. Pokud by byla izolace nedostatečná, funkce sauny by nebyla dostačující. Používá se například klasická minerální vata, kamenná vata nebo PU panely, které jsou velmi populární.
Saunové moduly
Saunové kabiny jsou vlastně hotové sauny se vším všudy. Liší se od sebe pouze rozměrem, skladbou materiálu a designem. Možná bychom měli zmínit i to, že se samozřejmě liší funkčností a výrobcem. Spolu s „klasickými“ saunovými kabinami jsou k dispozici mini-sauny. Jedná se o konstrukci cedrových sudů a parního generátoru. Kompaktní mini saunu lze snadno umístit do koupelny bytu nebo venkovského domu. Zabírá velmi málo místa – asi 1 m². Ale i klasický saunový modul můžeme umístit do malého prostoru, třeba ve třetím patře panelového domu.