Projekt zdraví

Web věnující se vašemu zdraví

Ostatní

Dětská kolika a intolerance laktózy

Obvyklou příčinou zažívacích problémů kojenců je dětská kolika, kterou trpí přibližně 20 – 30 % kojenců, a to jak chlapců, tak i děvčat. Tento problém se objevuje přibližně v období mezi 2. a 3. měsícem života malého človíčka. Trpí nejen samotné dítě, které intenzivně pláče i celé hodiny kvůli bolestem bříška, ale nepříjemné až vyčerpávající je to i pro jejich rodiče, zvláště pro citlivé maminky.

Jaké jsou příčiny?

Koliky kojenců mívají různé příčiny, které mohou souviset se stravou a výživou nejen samotného kojence, ale i jeho kojící matky. Vliv mohou mít také paraziti, nebo i psycho-sociální faktory. Těmi mohou být napětí mezi matkou a dítětem, přílišná úzkostlivost matky apd. Další příčinou bývá intolerance laktózy. Některé děti totiž mají odlišné mikrobiální prostředí ve střevech. Pokud se projeví podezření na dětskou koliku, měla by matka navštívit s dítětem pediatra, který provede důkladnou anamnézu.

Jak koliku léčit?

Vhodnou léčbu doporučí na základě vyšetření dětský lékař. Například doporučí matce, aby ze své stravy vyloučila nadýmací druhy zeleniny, nebo silné potravinové alergeny, ke kterým patří vejce, ořechy, sója apd. Taky je možné vyloučit na určitý čas ze stravy mléko a mléčné výrobky. Pokud se potvrdí intolerance laktózy, může pomoci i změna mléka na bezlaktózové, nebo podávání výživových doplňků napomáhajících hydrolýze laktózy v mléce.

Vhodné výživové doplňky a jejich aplikace

Nejvhodnějším je originální doplněk stravy ColiPrev s obsahem přírodního enzymu laktáza pro správné trávení laktózy. Je dostupný v lékárnách a je vhodný pro děti i dospělé. Tento přípravek odstraňuje bolesti bříška, křeče, nadýmání, průjem a poruchy trávení způsobené nestrávenou laktózou. Podává se ve formě kapek, jejichž dávka může být přizpůsobena individuálním potřebám organismu. Doporučuje se začít s minimálním množstvím kapek podle tabulky v příbalovém letáku, a podle potřeby dávky zvyšovat až na horní hranici doporučeného množství kapek. Postupuje se tak, že příslušné množství kapek se nakape na sterilovanou lžičku a dá jedinci přímo do úst během krmení tekutou stravou.