Guarana je tradiční bylina pocházející z Amazonie, konkrétně z povodí řek Rio Negro a Orinoko, kde ji místní Indiáni využívali k povzbuzení při dlouhých loveckých výpravách či pro tlumení bolesti. Ještě předtím než na jihoamerický kontinent vstoupila noha bílého člověka, pěstovali Indiáni guaranu dokonce na rozlehlých plantážích, aby jí měli dost pro každého, kdo ji potřebuje.
Do Evropy až s jezuity
Přestože Indiáni znali guaranu po celá staletí, do Evropy se dostala teprve s jezuitskými misionáři ve druhé polovině 17. století. A až na počátku století 18. z ní německý botanik izoloval bílou krystalickou látku, kterou nazval guaranin. Přestože si guaranu můžete doma vypěstovat jako pokojovku, nejlépe se jí daří v přirozeném prostředí, kde je také dodnes pěstována. Chcete-li tedy získat opravdu kvalitní stimulant, měla by guarana, kterou budete konzumovat pocházet z Brazílie, Uruguaje anebo Venezuely, které se podílí na většině světové produkce.
Jak vypadá guarana?
Jde o liánu s velkými listy ozdobenou bílo-žlutými květy ve tvaru hroznů, z nich později vznikají jasně červené plody obsahující vždy jedno velké černé semeno. Zralý plod na povrchu praskne a ukáže velké černé semeno, díky čemuž na první pohled připomíná lidské oko. Z této paralely také pochází její původní název. Guarana dorůstá výšky až několika metrů a sklízí se z ní semena, která ještě nespadla na zem. Právě ta jsou sušena, pražena a poté rozemleta. Prášek z nich je využíván na přípravu různých tinktur anebo kapslí. Konzumovat jej však můžete i samotný například v kaši anebo jej můžete přidat do mouky při pečení zdravého bylinkového chleba.
Jak dosáhnout při konzumaci guarany maximálních účinků?
Především si ji dopřávejte po ránu. Její stimulační vliv by vám totiž mohl zamezit v usínání. Guaranu můžete konzumovat také nárazově, například před očekávaným fyzickým či psychickým výkonem anebo při pocitu únavy. Rozhodně si ale hlídejte její doporučenou denní dávku a tu nepřekračujte. Jakmile na sobě zpozorujete některý z nežádoucích projevů předávkování kofeinem, ihned příjem guarany přerušte a nechte tělo se zregenerovat. Vědět byste také měli, že na guaranu si lze stejně jako na kofein při časté konzumaci vypěstovat rezistenci. Její účinnost tedy může postupem času klesat.