Projekt zdraví

Web věnující se vašemu zdraví

Ostatní

Unavený imunitní systém nakopne lichořeřišnice

Lichořeřišnice patří mezi rostliny, které by měl používat každý. Pravidelným užíváním totiž výrazně zlepší vaši imunitu a dodá vám dostatek vitaminů.

Nebýt objevu Ameriky, nikdy bychom nevěděli, o co jsme vlastně přicházeli. Právě z tohoto kontinentu totiž pochází tolik oblíbené brambory, ale i celá řada dalších plodin. Najdeme mezi nimi i lichořeřišnici, o které si budeme v tomto článku povídat.

Zázračný objev Ameriky

Lichořeřišnice je dobře známá pod lidovým označením kapucínka. Někteří ji rádi říkají kapara chudých, měsíční záře nebo řeřicha kapucínská. Ať už ji nazýváte jakkoliv, fakt je ten, že bez objevu Ameriky by se k nám zřejmě nikdy nedostala. Do Evropy ji totiž přivezli až v 16. století objevitelé z Peru. A už tehdy lidé zjistili, že má blahodárné účinky.

Celá rostlina je jedná, dá se tedy využít k výrobě celé řady léků. Lichořeřišnice tablety si sice v domácích podmínkách nevytvoříte, i tak ji můžete s klidem v duši konzumovat. Rostlina je totiž bohatá na vitamín C. Kromě toho obsahuje celou řadu minerálů, především železo, draslík a fosfor. Nejvíce účinných látek obsahuje nať před rozkvětem. Jestliže se ji tedy chystáte pěstovat v domácích podmínkách, nezapomeňte ji včas sklidit.

Lichořeřišnice v kapkách

Lichořeřišnice se skvěle hodí i k přípravě pokrmů. Díky své chuti a aromatu přijde vhod při přípravě salátů. Přihoďte ji do ředkvičkového, bramborového, okurkového nebo listového salátu. Nebojte se ji dát k cibuli, petrželi, mrkvi, pažitce, kopru nebo kuřecímu masu a rybám. Uvidíte, jak vám celý pokrm vylepší. A to nejen po stránce nutriční, ale i chuťové.

Blahodárných účinků této rostliny můžete využít i v případě, že ji nemáte možnost pěstovat. V kamenných obchodech i eshopech totiž pořídíte variantu nazvanou lichořeřišnice kapky nebo tinktura. Jak už název napovídá, výrobek přináší výtažek z rostliny v podobě kapek. Jejich užíváním si vybudujete silnou imunitu proti nemocem.