Projekt zdraví

Web věnující se vašemu zdraví

Ostatní

Pravidelná konzumace kofeinu vám nedělá dobře? Vsaďte raději na čaj

A když už čaj, tak ten nejlepší z nejlepších. Kusmi čaj pocházející původem z Ruska vám dokáže pomoci s navozením pocitu klidu a relaxace. Dopřát si jej ale můžete nejen večer pro zpříjemnění večera po práci, některé jeho druhy lze konzumovat i v průběhu dne a využít tak jejich povzbuzujících účinků.

Co je kofein a proč si jej dopřávat pomálu?

Kofein patří mezi nejznámější alkaloidy, z hlediska chemického složení se jedná o trimetylderivát xantinu. Jeho nejčastějšími přírodními zdroji jsou rostliny kávovníku a čajovníku. Kofein je ale obsažený i v jiných bylinkách, například v guaraně, cesmíně, kakaovníku či čaji yerba maté. Funkce kofeinu v mozku spočívá v blokování účinků neurotransmiteru adenosinu, který je zodpovědný za navození pocitu únavy a relaxace. Jestliže se tedy v průběhu dne předávkujete kofeinem například v kávě, můžete mít nejen potíže s večerním usínáním, ale také s tím po návratu z práce zklidnit svoje tempo a přestat pracovat.

I v čaji je druh kofeinu

Kofein obsažený v čaji se nazývá tein. Jeho účinky jsou podobné jako v případě kofeinu v kávě. Nastupují ale pozvolněji, a jestliže si dáte šálek kvalitního čaje, můžete si být jisti, že budete nabuzeni na mnohem delší dobu než v případě kávy. Tam nastupuje nejsilnější účinek po zhruba půl hodině od konzumace a rychle mizí. Proto jste nuceni si v brzké době dát další šálek. A snadno se tak kofeinem předávkujete. V případě čaje vám tento stav hrozí s menší pravděpodobností. Navíc některé druhy černých i zelených čajů mají močopudné účinky. Chcete-li si dopřát originální chuť zeleného anebo černého čaje, doplňte jej o bylinky nebo různé kousky ovoce. Domácí pěstování bylinek vám zaručí organický původ vašich příměsí.

Nejlepší čaj na světě?

Když už se máte vzdát kávy, pak chcete ochutnat ten nejlepší čaj na světě? Nemusíte dlouho hledat. Rozhodně vsaďte na Kusmi čaj, který má svůj původ již na konci 19. století v Rusku. Svoje chuťové pohárky jím plnili již samotní členové carské rodiny. O tom, že jim opravdu chutnali, svědčí mimo jiné tajné chráněné receptury, které se předávají dodnes pouze mezi zasvěcenými. Kusmi čaj můžete zakoupit dokonce již ve dvou buticích v Praze anebo si jej jednoduše objednejte online a posuďte sami, jestli stojí za ochutnání. Vybírat můžete z celé řady aromatizovaných černých i zelených čajů anebo organických či detoxikačních směsí.