Projekt zdraví

Web věnující se vašemu zdraví

Ostatní

Jaké zdravotní benefity má finská sauna?

Tradiční finská sauna je ve Finsku oblíbená již tisíce let a téměř všichni dospělí ji tam navštěvují pravidelně. Berou tam s sebou dokonce i své děti, a to už od tří měsíců věku. Saunování pro ně není škodlivé, ba naopak. Jen by měly v sauně pobývat kratší dobu, maximálně 5 minut, zatímco dospělí tam mohou zůstat až 15 minut. Pokud budete v sauně trávit více času, než je zdrávo, hrozí dehydratace a abnormální činnost srdce. Při rozumné době pobytu má však finská sauna celou řadu zdravotních benefitů.

Finská sauna zlepšuje zdraví fyzické i psychické

Víte, jakou výhodu saunování uvádějí lidé často jako první? Zbavení stresu. Stres má obrovský vliv na fyzický stav našeho těla, a tak pokud si párkrát do týdne dopřejete deset minut v sauně, máte šanci prožít život bez vážnějších onemocnění. Převážná většina nemocí totiž aspoň částečně souvisí se stresem. Není tedy vůbec špatné se před starostmi všedního dne zavřít do sauny, uvolnit svaly, zlepšit svůj krevní oběh a užívat si endorfiny, které vaše tělo vlivem tepla produkuje. Lidé navštěvující saunu pravidelně daleko méně trpí depresemi a některé studie mluví rovněž o vlivu saunování na dlouhověkost.

Pobyt sauně místo regenerace i při rekonvalescenci

Saunování uvolňuje svaly a uklidňuje bolesti svalů i kloubů. O produkci endorfinů už jsme mluvili. Nezmínili jsme však, že mají vliv i na minimalizaci bolesti, bolest najednou tolik necítíte, není tak výrazná. Kromě toho vysoká tělesná teplota v sauně způsobuje zvýšený průtok krve, a tím se zrychlí proces hojení. Finská sauna je tedy vynikající pro rychlé zhojení modřin či drobných říznutí. Pomáhá i k rychlejší regeneraci po sportu, snižuje svalové napětí a odstraňuje ze svalů kyselinu mléčnou. Sportovci mají saunování mnohdy jako pravidelnou součást přípravy.

Během pocení se z těla vyplavují toxiny

Pokud se nevěnujete nějakému sportu, pravděpodobně se úplně běžně nepotíte. Je to škoda, protože pořádně se zapotit je ze zdravotního hlediska velmi dobré. Stoupá tělesná teplota, rozšiřují se cévy a zvýší se průtok krve, což jsme zmínili už výše při rychlejší regeneraci. Jakmile se však teplo z krve začne pohybovat směrem ke kůži, nervový systém vydá signály milionům potních žláz, které začínají produkovat pot. Účelem potu je ochladit tělo a z 99 % se skládá z vody, proto je tak důležité při saunování dodržovat pitný režim. Pocením však z těla dostáváte rovněž olovo, měď, zinek, nikl, rtuť a chemikálie – toxiny, jež v těle opravdu nejsou potřeba. I lékaři vám potvrdí, že finská sauna je jedním z nejlepších způsobů, jak detoxikovat tělo.

Sauna pomůže i k lepšímu spánku

V sauně se v těle uvolňuje melatonin zodpovědný právě za regulaci spánku. Kromě toho v ní spotřebujete poměrně dost energie (1200 kalorií za hodinu), a když si na závěr dáte ještě studenou sprchu, další energii tělo použije na ohřívání těla. Po sauně tedy budete příjemně unavení a usnete naprosto bez problému. Dostatek spánku má na náš organismus také podstatný vliv.

Tak kdy se vydáte do sauny?