Projekt zdraví

Web věnující se vašemu zdraví

Nemoci

Panická porucha – odhalte ji včas!

Stalo se vám někdy, že se vám náhle udělalo zle, cítili jste silné bušení srdce, bylo vám nevolno a nemohli jste popadnout dech? Panickou ataku někdy provází i pocit dušení, brnění končetin nebo ztráta hybnosti a citlivosti končetin. Co se děje a co s tím?

Panická ataka

Může se to stát na pracovišti, ale klidně taky uprostřed noci, když jste zrovna v klidu. Příznaky podobné infarktu většinu vystrašených lidí nutí zavolat si rychlou lékařskou pomoc. Bojí se o svůj život, nemohou se nadechnout. K tomu se může také stát, že ztratí hybnost v končetinách. Panická ataka dokáže život pořádně znepříjemnit. Z výsledku EKG nic nevyplývá, fyziologické příčiny vašeho stavu nejsou lékaři nijak diagnostikovány. Většinou lékaři doporučí návštěvu psychiatra.

Příčiny panické ataky

Než panická ataka udeří, člověk na sobě nemusí pociťovat nic zvláštního. Mnozí lidé popisují, že dokonce nebyli vystaveni žádnému nadměrnému stresu, a přesto u nich nemoc propukla. Skutečné příčiny panické ataky musíme hledat v podobě dlouhodobě nahromaděného vnitřního stresu. Máte na sebe přehnané nároky? Potlačujete emoce? Jste perfekcionisté? Dlouhodobě se nutíte ke stále většímu výkonu? Tato dlouhodobě kumulovaná psychická únava si bohužel může vybrat svou daň.

Odborníci existují

Když se vám stane, že se ve vašem životě náhle objeví panická ataka, možná se brzy setkáte s odmítavými postoji lékařů i blízkých osob. Mnozí si budou myslet, že když vám lékaři nic fyziologického nenalezli, že si vymýšlíte. Nenechte se odbýt a vyhledejte pomoc odborníků. Centrum psychologické a psychiatrické péče je specializovaným střediskem, kde uděláte první kroky k trvalému uzdravení. Každá nemoc má svou příčinu, a tato porucha má naštěstí také svá léčiva.

Panická porucha dokáže velmi negativně ovlivnit váš životní standard, proto se nebojte a vyhledejte odbornou pomoc včas.