Projekt zdraví

Web věnující se vašemu zdraví

Nemoci Zajímavosti

Je vaping opravdu zdravější než běžné kouření cigaret?

Vaping – inhalování aerosolu z elektronických cigaret – je velice často prezentováno jako zdravější alternativa pro kuřáky, kteří se nedokáží nebo ani nechtějí svého zlozvyku zbavit. I přes všechen ten humbuk kolem elektronických cigaret se stále jedná o produkt, který o mnoho zvyšuje riziko vzniku rakoviny plic, kardiovaskulárních onemocnění a mnoho dalších zdravotních problémů.

Jak e-cigareta funguje?

Vaping popisuje vdechování a vydechování výparů (aerosolů), které vznikají elektronickou cigaretou nebo odpařovačem. Pro vytvoření páry se vape kapalina obsahující mnoho chemikálií s nikotinem nebo bez něj zahřívá a odpařuje.

Podle American Cancer Society obsahuje e-cigaretová pára chemikálie způsobující rakovinu, i když v nižších množstvích než v cigaretovém kouři.

E-šťáva, obsahuje dráždivé látky, které ovlivňují plic jako formaldehyd, rozpouštědla a další potenciálně škodlivé chemikálie. Vaping umožňuje těmto chemikáliím v plicích způsobit zánět.

Většina vědců se shoduje na tom, že je stále ještě příliš brzy na to, aby poznali všechna dlouhodobá zdravotní rizika vapové mlhy.

E-cigarety jsou spojeny s vyšším rizikem mrtvice a srdečního infarktu

V největší studii doposud zkoumající e-cigarety a cévní mozkovou příhodu vědci zjistili, že ve srovnání s neuživateli mají lidé, kteří používají e-cigarety:

  • 71% vyšší riziko mrtvice.
  • 59% vyšší riziko srdečního infarktu nebo anginy pectoris.
  • O 40% vyšší riziko srdečních onemocnění.

Vysoké riziko bronchitidy

Ochucená e-cigareta obsahuje chemikálie, které mohou způsobit zánět v malých dýchacích cestách v plicích. E-cigaretová pára může také způsobit stav plic zvaný “popcorn plic.” Popcorn plic je chronické plicní onemocnění, známé také jako bronchiolitis obliterans (BO). To způsobuje zjizvení malých vzduchových vaků v plicích. Plicní popcorn způsobí, že vaše dýchací cesty zhoustnou a zužují se. Ve vážných případech může plícní popcorn způsobit příznaky podobné chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), jako je sípání, kašel a dušnost.

Další negativní účinky užívání e-cigarety

Zvýšený krevní tlak, vyšší riziko mrtvice, zúžené tepny, genetické změny spojené s rakovinou – to jsou jen některé účinky vapingu na váš organismus a postupem času se jistě projeví další. Než do elektronické cigarety, investujte raději peníze do pomůcek potřebných k odvykání kouření a osvoboďte se od tohoto zlozvyku.